Ile za złomowanie auta?

Kolizja, wypadek, awaria – to kilka z wielu sytuacji, które mogą w efekcie doprowadzić do całkowitego unieruchomienia auta. Takie przypadki najczęściej determinują podjęcie decyzji o kasacji i utylizacji samochodu. Złomowanie jest świetnym sposobem na odzyskanie części kosztów związanych z całkowitą utratą pojazdu. Ile za złomowanie auta? Jakie czynniki wpływają na ostateczną cenę? Na co zwrócić uwagę i jakich formalności dopilnować? Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z poniżej przygotowanym poradnikiem.

Ile za złomowanie samochodu? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące ceny za złomowanie. Każde wykonanie tego typu usługi wyceniane jest indywidualnie na podstawie analizy wielu rozmaitych czynników. Informacje na temat wyceny za złomowanie aut można uzyskać po skontaktowaniu się z wybraną Stacją Demontażu Pojazdów. Każdy punkt posiada swój indywidualny cennik. W zależności od rozmiaru, wagi, marki czy rocznika pojazdu może być to 400 zł, ale i 1000 zł. Duże znaczenie w kwestiach ceny mają także takie czynniki jak faktyczna wartość rynkowa auta oraz jego stan techniczny.

Kasacja samochodu kompletnego a kasacja samochodu niekompletnego

W przypadku kasacji samochodu kompletnego stawka skupu obliczana jest na podstawie masy pojazdu – za każdy kilogram masy, jaki określony jest w dowodzie rejestracyjnym. Co ważne, samochód kompletny to taki, którego waga nie jest mniejsza niż 90% wagi określonej w dowodzie. Powinien on posiadać również dane podstawowe części, takie jak między innymi silnik, układ hamulcowy czy opony.

Złomowanie poszczególnych części pojazdu (kasacja samochodu niekompletnego) wiąże się z naliczeniem pewnych opłat. Za każdy kilogram brakującej części Stacje Demontażu Pojazdów odejmują określoną kwotę. Auto skupy odejmują za to od kilkudziesięciu groszy do 1 zł.

Jakie dokumenty przygotować? Jak zezłomować samochód?

Aby zezłomować pojazd należy przygotować kilka niezbędnych dokumentów. Kierowcy udający się na Stację Demontażu Pojazdów muszą posiadać dokument potwierdzający tożsamość oraz dowód rejestracyjny samochodu. Jeżeli wydana została karta pojazdu, także należy zabrać ją ze sobą. Upoważnione Stacje Demontażu Pojazdu unieważniają przekazany dowód rejestracyjny samochodu, kartę pojazdu i tablice rejestracyjne. Ponadto, właściciel złomowanego auta otrzyma zaświadczenie o unieważnieniu i zezłomowaniu.

Kolejnym krokiem jest wybranie się do Wydziału Komunikacji właściwego urzędu, gdzie należy złożyć dokumenty otrzymane przez Stację Demontażu Pojazdów oraz wniosek o wyrejestrowanie samochodu. Na dopełnienie wszelkich formalności właściciele mają 30 dni.