Czy do złomowania auta potrzebny jest dowód rejestracyjny?

Przekazując samochód do kasacji, trzeba przypilnować pewnych formalności, by nie spotkać się z decyzją odmowną. Co jednak zrobić, jeśli potrzebne dokumenty zgubiliśmy lub zostały skradzione? Kilka podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Jeśli chcemy oddać samochód do złomowania, musimy okazać dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy żadnego z tych dokumentów nie mamy, bo np. został zatrzymany przez policję lub przez nas zgubiony. Na szczęście istnieją pewne procedury, które umożliwiają oddanie samochodu do kasacji nawet w tak skrajnych przypadkach.

Dokumenty niezbędne przy kasacji samochodu

Przy oddaniu samochodu do złomowania należy okazać dokumenty, które potwierdzą fakt, że jesteśmy właścicielami danego pojazdu lub mamy upoważnienie, by go na złom przekazać. Potrzebne więc będą: dowód tożsamości oraz dowód rejestracyjny samochodu lub karta pojazdu. Jeśli nie posiadamy dokumentów potwierdzających, że samochód jest naszą własnością, możemy uzyskać odpowiednie zaświadczenie z Wydziału Komunikacji w naszej gminie. Z kolei brakującą kartę pojazdu możemy zastąpić oświadczeniem o zniszczeniu lub zgubieniu tego dokumentu. Co jednak zrobić, gdy dowód rejestracyjny lub karta pojazdu zostały nam skradzione lub zatrzymane przez policję? Wtedy powinniśmy dysponować zaświadczeniem wydanym przez te służby. 

Czasem samochód oddany do kasacji ma dwóch właścicieli – złomowanie takiego pojazdu wymaga obecności obojga lub przedstawienia przez jednego z nich specjalnej pisemnej zgody na kasację pojazdu. 

Natomiast jeśli chcemy zezłomować samochód, który jest jeszcze nieprzerejestrowany, będziemy musieli przedstawić umowę kupna-sprzedaży.

Jakiej firmie zlecić zezłomowanie auta?

Na rynku istnieją firmy, które oprócz złomowania samochodów, oferują także usługi pomocy drogowej i holowania pojazdów. Najczęściej działają one całodobowo i są w stanie pomóc nam w nawet najdziwniejszych okolicznościach, o różnej porze. W razie konieczności możemy też liczyć na transport samochodu lawetą do miejsca złomowania. Bywa też, że przedsiębiorstwa działające w tej branży są zainteresowane wykupem samochodu, który chcemy zezłomować. Warto więc zorientować się w dokładnym zakresie usług danej firmy i wybrać taką, która zaoferuje nam najlepsze warunki złomowania.