Oddając samochód do kasacji, musimy spełnić kilka określonych warunków. Warto więc, zanim podejmiemy decyzję o kasacji samochodu, zapoznać się z polityką firmy świadczącej takie usługi. Dzięki temu możemy uniknąć dodatkowych opłat lub np. odmowy przyjęcia samochodu na złom. Warto również wiedzieć, jakie elementy można zdemontować w samochodzie, a jakich lepiej nie ruszać.
Jeśli chcemy pozbyć się starego samochodu, mamy dwa rozwiązania – albo go sprzedajemy, albo oddajemy do złomowania (jeśli nie nadaje się już do dalszej eksploatacji lub jest poważnie uszkodzony). Pojazd niesprawny, którego nie będziemy naprawiać, należy oddać do punktu autokasacji. W takim miejscu można zgłosić samochód tylko z numerami identyfikacyjnymi: VIN, numerem podwozia oraz numerem ramy. W większości przypadków masa pojazdu powinna wynosić minimum 90% masy, która jest wskazana w dowodzie rejestracyjnym.
Czego lepiej nie demontować z auta przed kasacją?
Pamiętajmy o tym, że samochód przekazany do kasacji musi być wyposażony we wszystkie najważniejsze elementy konstrukcyjne: nadwozie, silnik, koła, układ hamulcowy oraz skrzynię biegów. Jeśli masa pojazdu nie spełni wymaganego minimum, musimy liczyć się z możliwością dopłaty w wysokości około kilku złotych za każdy brakujący kilogram. Bywa również, że firmy naliczają dodatkowe opłaty za brak poszczególnych części w samochodzie – warto to sprawdzić przed oddaniem samochodu do kasacji w konkretnym punkcie. Za kompletny pojazd, który spełnia wszystkie wymagania dotyczące złomowania, możemy otrzymać nawet kilkaset złotych.
Co opłaca się zdemontować w samochodzie przed złomowaniem?
Wiele osób przed kasacją pojazdu demontuje z samochodu elementy, które będzie można później dalej odsprzedać. Wszystkie małe detale (listewki, pokrowce, osłonki, elementy wyposażenia wnętrza, radio samochodowe itp.), zwłaszcza te, których zamienniki są trudno dostępne, mogą przynieść nam trochę zysku, jeśli znajdą nowego właściciela. Pamiętajmy jednak, że demontażu elementów z samochodu można dokonać tylko w garażu lub na własnej prywatnej posesji – w innym przypadku możemy być posądzeni o kradzież, a zgłoszenie takich czynności na policję może skończyć się mandatem.
Po wyjęciu wszystkiego, co naszym zdaniem opłaca się odsprzedać, a nie złomować, przekazujemy wraz z potrzebnymi dokumentami samochód do punktu złomowania (lub czekamy na odbiór samochodu przez firmę), a po kasacji auta otrzymamy niezbędne potwierdzenie potrzebne do wyrejestrowania pojazdu.